chepster ترکیه برخورد بین الملل ترکیه روسیه

chepster: ترکیه برخورد بین الملل ترکیه روسیه ناو جنگی نظامیان روسیه

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی تهدید ضراب در زندان

کمتر از ١٠ روز تا محاکمه «رضا ضراب» تاجر ايراني- ترکيه اي به اتهام «دورزدن تحريم هاي ايران» در آمريکا باقي مانده هست، ولی جابه جايي او که در آمريکا در بازداشت

تهدید ضراب در زندان

تهدید ضراب در زندان

عبارات مهم : ايران

کمتر از ١٠ روز تا محاکمه «رضا ضراب» تاجر ايراني- ترکيه اي به اتهام «دورزدن تحريم هاي ايران» در آمريکا باقي مانده هست، ولی جابه جايي او که در آمريکا در بازداشت به سر مي برد، باعث مواجهه اي ديپلماتيک بين ترکيه و ايالات متحده شد. رضا ضراب در ايران يکي از متهمان پرونده فساد نفتي است که در آن بابک زنجاني به اعدام محکوم شده است است.

تهدید ضراب در زندان

چهارشنبه شب، خبرگزاري مهر به نقل از «ديلي صباح» نوشت وزارت خارجه ترکيه منشتر شدن يادداشتي ديپلماتيک از دولت واشنگتن خواسته پيش از جابه جايي و انتقال اتباع ترکيه اي زنداني در خاک آمريکا، مقامات آنکارا را مطلع كند. وزارت خارجه ترکيه در اين يادداشت متذکر شد که رضا ضراب به تازگی در يکي از مراکز نگهداري از زندانيان وابسته به دولت فدرال آمريکا مورد تهديد قرار گرفته است که اين امر انتقال او را به مرکزي ديگر ضروري كرد.

در اين يادداشت بر اهميت کمک وزارت خارجه آمريکا در زمينه اطلاع رساني به موقع به سفارت ترکيه و وکلاي دعاوي آنان در هنگام انتقال شهروندان ترکيه اي به يک مکان جديد و همچنين دلايل اين انتقال تأکيد شده است بود.

کمتر از ١٠ روز تا محاکمه «رضا ضراب» تاجر ايراني- ترکيه اي به اتهام «دورزدن تحريم هاي ايران» در آمريکا باقي مانده هست، ولی جابه جايي او که در آمريکا در بازداشت

وزارت خارجه ترکيه همچنين خواستار اطلاع يافتن از مکان نگهداري اين تاجر طلا شد که سال گذشته در ميامي آمريکا به اتهاماتي مانند دست داشتن در معاملاتي به ارزش صدها ميليون دلار از طرف دولت ايران و ساير نهادهاي ايراني مورد تحريم آمريکا، پول شويي عوايد حاصل از اين معاملات غيرقانوني و کلاهبرداري از چندين مؤسسه مالي از طريق مخفي نگه داشتن ماهيت حقيقي اين معاملات دستگير شد.

اما روز گذشته خبرآنلاين به نقل از بي بي سي نوشت که «مولود چاوش اوغلو»، وزير خارجه ترکيه گفته مقام هاي آمريکايي اطمينان داده اند حال رضا ضراب، خوب است و به مکان جديدي انتقال یافته شده است است.

چاوش اوغلو با بيان اينکه بعد از آنکه در سايت پليس فدرال آمريکا نوشته شد که ضراب يک هفته است آزاد شده است ولی وکلايش پنج روزي بود از او بي خبر بودند، گفت: «دولت ترکيه تصميم گرفت که از آمريکايي ها راجع به آینده او سؤال کند».

تهدید ضراب در زندان

وزير خارجه ترکيه همچنين گفت آمريکايي ها، نخستين سؤال را بي جواب گذاشته اند ولی بار بعد که ترکيه نسبت به سلامت رضا ضراب ابراز نگراني کرده هست، به آنها گفته اند او به مکان جديدي انتقال یافته شده است و حالش هم خوب است.

بنا بر گزارش ها، دادگاه رضا ضراب تا ۱۰ روز ديگر در نيويورک برگزار مي شود ولی در دو ماه گذشته دفاعيه اي از او در دادگاه ثبت نشده است.

کمتر از ١٠ روز تا محاکمه «رضا ضراب» تاجر ايراني- ترکيه اي به اتهام «دورزدن تحريم هاي ايران» در آمريکا باقي مانده هست، ولی جابه جايي او که در آمريکا در بازداشت

حدود دو هفته پيش هم پاي «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهوري ترکيه به اين پرونده باز شده است بود. خبرگزاري مهر به نقل از رويترز نوشت دادستان هاي آمريکايي که مسئوليت رسيدگي به پرونده رضا ضراب را برعهده دارند، مي گويند او براي پيشبرد کارهاي خود از نام رئيس جمهوري ترکيه استفاده کرده و به دنبال جلب حمايت او بوده هست. به ادعاي دادستاني آمريکا، جزئيات ارائه شده است در جلسه دادرسي که سه هفته پيش در شهر «منهتن» ايالت نيويورک برگزار شد، اين عنوان را نشان مي دهد.

آنها در توضيح ادعاي خود به فايل ضبط شده است يکي از مکالمات تلفني ضراب اشاره مي کنند که در آن با يکي از شرکاي جرم خود از ديداري که با اردوغان حين يک مراسم عروسي داشته، سخن مي گويد و اينکه تلاش داشته رضايت او را براي خريد يک بانک ترکيه اي جلب کند. البته اردوغان که در وقت انجام اين مکالمه تلفني نخست وزير ترکيه بود، به تخلف متهم نشده است حال آنکه اين احتمال که شايد پاي برخي از مقامات ترکيه اي و بانک هاي اين کشور هم به پرونده ضراب باز شود، رابطه آنکارا- واشنگتن را متشنج مي کند. مهر ماه بود که رويترز از قول رجب طيب اردوغان نوشت که او گفته مقام هاي آمريکايي با تحت تعقيب قراردادن ضراب، دنبال انگيزه هاي پنهاني هستند.

تهدید ضراب در زندان

نقش رفيق ترامپ

اما داستان مواجهه ترکيه با آمريکا به اينجا ختم نشده هست. چندي پيش «بنجامين بارافمن»، وکيل رضا ضراب، با ارسال نامه اي به قاضي پرونده، پيشنهاد کرد که «رادلف جولياني»، از نزديکان دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا که سابقه شهرداري نيويورک را دارد، براي به نتيجه رسيدن اين پرونده مذاکرات با مقامات دولتي در سطحي بالاتر از قضات فدرال را برعهده بگيرد. قاضي اين پرونده هم از او خواسته بود نقش جولياني و مايکل ماکاسي، قاضي سابق فدرال و دادستان آمريکا در دوران رياست جمهوري جورج بوش را مشخص کند. همچنين براساس گزارش نيويورک تايمز، آن دو براي ديدار با رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه و گفت و گو راجع به رضا ضراب به اين کشور سفر کرده بودند. وکيل ضراب هم در نامه اي نوشت: «آنها صرفا نقش کمک به اين پرونده را دارند و اين امر مستلزم فعاليت مستقيم آنها در دادگاه نيست».

اما دادستاني در نامه اي خطاب به قاضي پرونده نوشت که اين دو تلاش مي کنند اين پرونده را در سطوح اوج در دفتر دادستاني در منهتن که اين پرونده را تحت پيگرد قانوني دارد، حل کنند که اين به مفهوم مذاکره با مقامات ارشد وزارت دادگستري يا تلاش براي تغيير آینده پرونده از مسير ديپلماتيک است که مي تواند شرکت هاي ديگر را دربر بگيرد. دادستان هاي آمريکا در کيفرخواست خود عليه ضراب او را متهم کرده اند که صدها ميليون دلار براي دولت ايران و شرکت هاي ايراني بين سال هاي ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ جابه جا کرده و تحريم هاي آمريکا عليه ايران را دور زده است.

ضراب و زنجاني

اما پاي رضا ضراب چگونه به دادگاه پرونده فساد نفتي باز شد. بابک زنجاني در چهاردهمين جلسه دادگاه نام او و صرافي «صفير آلتين» متعلق به رضا ضراب را به ميان آورد. آذر ١٣٩٢ پليس ترکيه اعلام کرد در جريان ماجراي بحران فساد مالي ترکيه ٥٣ نفر را به اتهام پول شويي و فساد مالي بازداشت کرده هست. يکي از اين افراد، رضا ضراب، تاجر ايراني بود كه به انتقال غيرقانوني محموله هاي طلا به ايران و انتقال غيرقانوني پول از طريق يک بانک متعلق به دولت ترکيه و پرداخت رشوه به نزديکان مقامات دولتي اقدام کرده است.

رسانه هاي ترکيه گفتند، ضراب به کمک هالک بانک در سال هاي ٢٠١٢ و ٢٠١٣، حدود هشت ميليارد دلار طلا از طريق ترکيه به ايران انتقال یافته کرده و فعاليت هاي اقتصادي او در ترکيه براي دورزدن تحريم هاي ايران بوده هست. رضا ضراب در ترکيه بدون محکوميت آزاد شد ولی در فروردين ٩٥ در آمريکا به اتهام صدها ميليون دلار معاملات مالي در نقض تحريم هاي آمريکا عليه ايران بازداشت شد.

وزارت دادگستري آمريکا در بيانيه اي اعلام کرد عليه اين تاجر ايراني – ترکيه اي و دو شهروند ايراني با ادعاي تلاش براي دورزدن تحريم هاي ايران کيفرخواست صادر کرده هست. اولين جلسه دادگاه رضا ضراب ارديبهشت ٩٥ در نيويورک برگزار شد ولي او اتهامات مربوط به برنامه ريزي توطئه براي انجام صدها ميليون دلار مبادلات مالي براي کمک به ايران را رد کرد. نهم فروردين امسال هم رويترز از دستگيري مدير يک بانک دولتي ترکيه به اتهام دورزدن تحريم هاي ايران در آمريکا خبر داده بود. او متهم به تباني با رضا ضراب، براي انجام صدها ميليون دلار تراکنش مالي غيرقانوني از طريق بانک هاي آمريکايي از سوي دولت ايران و ديگر نهادهاي ايراني شده است بود. او يک روز بعد از بازداشت در فرودگاه بين المللي جان اف کندي، در منهتن نيويورک در يک جلسه استماع نزد قاضي جيمز فرانسيس حاضر شده است بود.

اخبار سیاست خارجی – شرق

واژه های کلیدی: ايران | ترکيه | انتقال | پرونده | آمريکا | دادگاه | وزارت خارجه | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog