chepster ترکیه برخورد بین الملل ترکیه روسیه

chepster: ترکیه برخورد بین الملل ترکیه روسیه ناو جنگی نظامیان روسیه

گت بلاگز وب‌گردی اگر شما هم می‌خواهید جهت فرزندتان گوشی بخرید بخوانید

هر روز بیش از دیروز، شاهد بلوغ توانایی‌هایی کودکان در استفاده از فناوری‌های متفاوت بخصوص اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هستیم، ولی به طور حتم با همین پیشرفت‌ها،

اگر شما هم می‌خواهید جهت فرزندتان گوشی بخرید بخوانید

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، تکنولوژی و فناوری های ارتباطی به سرعت برق و باد، رو به پیشرفت هستند،هر چه می گذرد دهکده ارتباطات جهانی کوچک تر می شود و راه های ارتباطی آن نیز کوتاه تر؛ هر چند که راه کوتاه می شود ولی خطرات این مسیر، آنچنان بزرگ و بزرگ تر می شود که اگر احتیاط نکنیم بی تردید با پرسشها عدیده ای مواجه خواهیم شد.
در جامعه ما بسیاری از نوجوانان و یا حتی کودکان خردسال، گوشی دارند و از همه جالب تر آن که پدر و مادرها نیز گمان می کنند حتما باید فرزندشان مجهز به این ابزار ارتباطی باشد آیا که این وسیله جهت در دسترس بودن و اطلاع پیدا کردن از موقعیت آنها مورد نیاز و مهم هست، گرچه جهت انجام تکالیف مدرسه و یا ارتباط با همکلاسی ها الزامی مهم است و نیاز مبرمی هم به هوشمند بودن این وسیله احساس می شود؛ ولی آیا به حقیقت فرزندان ما نیازی به گوشی دارند؟ آیا به علت فراگیر شدن فرهنگ استفاده از گوشی به وسیله کودکان، می توانیم این وسیله را ابزار مناسبی جهت فرزندانمان قلمداد کنیم؟ آیا هوشمندی گوشی و سهولت اتصال به اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … مختلف، آسیبی جهت کودک ندارد؟ و…

عبارات مهم : ابزار
وقتی داشتن گوشی به معنای فرهنگ بالاست

توجیه: مگر نمی بینی همه دوستانش تلفن دارند! آیا واقعا فکر می کنی دیگران هم چون من اشتباه فکر می کنند، اگر کمی دقت کنی متوجه می شوی ما همرنگ جماعت شده است ایم ولی شما با تکیه بر افکار قدیمی ات، چون گاو پیشانی سفید هستی! من گفتنی ها را گفتم دوست ندارم فرزندم عقده ای بار بیابید باید هر چه سریع تر جهت او گوشی بخری….

پاسخ: گوشی به مانند بسیاری از ابزارهای تکنولوژی، تنها یک ابزار هست، ابزاری که نحوه و نوع استفاده فرد مصرف کننده آن تعیین می کند که این ابزار بافایده است یا مضر. فراگیر شدن استفاده از گوشی الزاما به معنای پیشرفت فرهنگی نیست، چه بسا هیچ لزومی ندارد که تمام افراد خانواده گوشی داشته باشند، تلفن همراه، مناسب عضوی از خانواده است که به علت مشغله های کاری زیاد باید هر لحظه در دسترس باشد و یا به علت حضور در مکان هایی خاص، امکان دسترسی اش به تلفن ثابت نیست. روان شناسان کودک معتقدند فرزندان ما به طور معمول نیازی به گوشی ندارند و اگر والدین یا مراقبان کودک به لحاظ تربیتی اصرار به استفاده از آن دارند، باید بدانند که دادن گوشی به کودک کار اشتباهی است و هرگز نمی توانند با توسل به این ابزار، از احوالات حقیقی کودک باخبر شوند.

تلفن همراه وسیله ای جهت بازی کودک است

توجیه: ماشاءالله به فرزند های امروز، بسیار باهوشند، فقط کافی است تلفن به دست این وروجک بیفتد، او نه تنها در بازی های گوشی هر لحظه برنده است بلکه به خوبی می تواند بازی های تازه را راه اندازی کرده و آنها را به دوستانش ارسال کند، کاش ما هم فرزند بودیم …

پاسخ: در سنین پایین کودکان از گوشی به عنوان وسیله ای جهت گفت وگو استفاده نمی کنند بلکه آن را وسیله ای جهت چشم و همچشمی، مسابقه با همسن و سالان و یا وسیله ای جهت بازی می دانند؛ در حالی که گوشی هرگز به این منظور طراحی نشده است گرچه ممکن است بازی هایی هم داشته باشد ولی این سرگرمی ها زیاد جهت مواقعی تعبیه شده است که فرد چاره ای جز انتظار ندارد. والدین نباید گوشی را به عنوان وسیله ای جهت بازی تهیه کنند، چه بسا وسایل بی خطر دیگری در بازار وجود دارد که عوارض کمتری نسبت به گوشی دارند.

البته این تنها یک روی این سکه است چه بسا بسیاری از پدر و مادرها اطلاعات چندانی از امکانات گوشی های هوشمند ندارند و صرفا جهت نشان دادن رفاه مالی و کم نگذاشتن جهت فرزندشان اقدام به خرید گوشی می کنند و تمام تصورشان نیز این است که فرزندشان مشغول بازی درون گوشی هست. معمولا این والدین نمی دانند وصل شدن به اینترنت و ورود با دنیای مجازی چقدر با این وسیله راحت و ساده هست، به همین علت با خرید تلفن همراه، ضررهای جبران ناپذیری به فرزندانشان وارد می کنند و متاسفانه زمانی نیز به خود می آیند که کار از کار گذشته و کودک ارزش گرفتار عوارض تلخ این تکنولوژی شده است هست.

وای از روزی که در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … عضو شود

توجیه: می دانم گوشی وسیله مناسبی نیست ولی چه کنم که حریف این فرزند نمی شوم، روز و شبم را سیاه کرده است،مدام پدر و مادر دوستانش را به رخم می کشد و من و پدرش را مواخذه می کند. خیلی خوب می دانم با خرید تلفن هوشمند، سریعا وارد اینترنت و شبکه های مجازی آن خواهد شد و این عنوان بسیار باعث ناراحتی و آزار من می شود، هر چقدر به او می گویم هنوز به سن خرید گوشی شخصی نرسیده ، گوشش بدهکار نیست.

پاسخ: برخی از والدین تا اندازه ای از پرسشها مربوط به خرید زودهنگام گوشی و همچنین حضور فرزندانشان در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … مطلع هستند و حتی اغلب به این نتیجه رسیده اند که فضاهای مجازی بخصوص شبکه های اجتماعی، تنها فعالیت آنلاین و مجازی است که معایب حضور در این فضا زیاد از مزایای آن بوده و جهت سلامت روان و جسم کودکان هم بسیار مضر هست؛ ولی با این وجود، هنوز نمی دانند از چه سنی می توانند جهت کودکان خود گوشی تهیه کرده و آنها را اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … عضو کنند.

در حقیقت هر روز بیش از دیروز، شاهد بلوغ توانایی هایی کودکان در استفاده از فناوری های متفاوت بخصوص اینترنت و اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … هستیم، ولی به طور حتم با همین پیشرفت ها، تهدیدهای متفاوت و متنوعی در مورد امنیت کودکان و نوجوانان وجود دارد که موجب زیاد کردن نگرانی ها شده است هست، تعامل و ارتباط با سایرکاربران، عضویت در سایت ها و کانال ها ی غیرمجاز و… از بااهمیت ترین این نگرانی هاست.

گویا همین دغدغه در امان ماندن از این آسیب های دنیای مجازی باعث شده است بسیاری از روان شناسان، بنابر دلایل منطقی و اثبات شده است ای، حدودی را جهت استفاده از تلفن همراه، اینترنت و فضاهای آن تعیین کنند.

مرزبندی استفاده از تلفن همراه، اینترنت و میزان دسترسی افراد به صفحات متنوع و امکاناتی که در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد، امری بسیار مهم و الزامی است و چه بسا تعیین حدود سنی می تواند ملاک مهم این امر مهم، یعنی ورود به اینترنت و اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … باشد.

تحقیقات روان شناختی نشان داده است دسترسی کودکان بالای 16سال به ابزارهای الکترونیک و اینترنت بخصوص حضور در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … بلامانع هست، براین اساس بسیاری از اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … تا بزرگسالی، باید از حدود اختیار استفاده کودکان خارج باشد، چه بسا از حدود 16 سالگی به بعد، کودکان نه تنها هویت واحد و مشخصی را به دست می آورند و از ارزش ها و چارچوب های اخلاقی، رفتاری، خانوادگی و اجتماعی آگاه می شوند بلکه به قدرتی از تشخیص منطقی می رسند که به اعتبار آن نیز می توانند با صراحت تمام و با آگاهی زیاد سره را از ناسره تمیز دهند. با توجه به شرایط فرهنگی، تربیتی، اجتماعی و سبک زندگی ایرانی ها و همچنین طولانی شدن دوره نوجوانی، به جرات می توان گفت سن مناسب حضور انحصاری کودکان ایرانی در شبکه های اجتماعی، همان سن گذر از نوجوانی هست، دقیقا زمانی که نوجوان چارچوب های ذهنی ـ شناختی خود را کسب کرده و فارغ از بسیاری تلاطمات هیجانی سن، قادربه تصمیم گیری و گزینش باشد.

منبع:جام جم
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ابزار | همراه | تلگرام | کودکان | استفاده | اینترنت | تلفن همراه | اینستاگرام | تلفن همراه | خرید تلفن همراه | شبکه های اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog